Svečano otvaranje zakazano za 29. novembar 2024. godine u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin obećava nesvakidašnje putovanje kroz vreme, od prastare Paleoevrope do današnje plodne vojvođanske ravnice. Ova izložba posetiocima pruža priliku da kroz nekoliko stotina fosilnih ostataka zavire u prošlost skrivenu ispod ravnice i otkriju njenu neverovatnu geološku istoriju.
Fosili sa Fruške gore i iz bušotina srednjeg Banata govore priču o nekadašnjem Tetiskom okeanu, Panonskom moru i geološkim procesima koji su oblikovali ovaj prostor. Iako ova dva područja dele mnogo sličnosti u geološkoj građi, pažljivo će biti istaknute i razlike koje su rezultat geoloških dešavanja tokom poslednjih desetak miliona godina. Prikaz okamenjenih tragova pruža uvid u svet koji je nekada bio potpuno drugačiji – svet u kojem su se korali širili u toplim plićacima, mulj postajao stena, a talasi oblikovali obale.
Izložba podseća na to da je zemaljski pejzaž stalno u pokretu. Ispod naizgled mirne ravnice skrivaju se tragovi drevnih mora, planina i pustinja. Kao što su reke nekada usecale kanjone, a okeani nestajali, i današnja ravnica podložna je promenama koje priroda neumorno kreira. Ovaj geološki vremeplov ne samo da nas vodi kroz istoriju tla pod našim nogama, već i podseća na prolaznost i neprekidne procese koji oblikuju naš svet.
321 Srbija/pixabay